A kiszivárgott dokumentumok Magyarországra vonatkozó része legalábbis nem titkosszolgálati értesülés.
A The Economist nyomán lapunk is megírta: a Pentagonból kiszivárgott titkos iratok szerint az Egyesült Államok több szövetségesét is lehallgatta, így ukrán tábornokokat, valamint izraeli, dél-koreai és magyar vezetőket is. A Pentagon-iratok Magyarországgal kapcsolatos tartalma ugyanakkor nem feltétlenül támasztja alá ezt az értesülést.
A The Washington Post tegnapi cikkében már úgy fogalmaz: „Egy februári politikai stratégiai ülésen Orbán az Egyesült Államokat – amely szintén NATO-tag – pártja
globális »három legfőbb ellenségének« egyikeként azonosította egy CIA-jelentés szerint,
amely az interneten kiszivárgott amerikai katonai dokumentumok között volt”.
Egy két nappal korábbi cikkben szintén a WaPo ír még részletesebben erről a dokumentumról. Szerintük a dokumentum műfaja „CIA műveleti központ titkosszolgálati jelentése”, amely „a budapesti amerikai nagykövetségre hivatkozik”, emellett megjelöli a szóban forgó „politikai stratégiai ülés” konkrét dátumát is – erre az ülésre az amerikai lap szerint február 22-én került sor.
A dátumból már teljesen egyértelművé válik, miféle „politikai stratégiai ülésről” is van itt szó – február 22-23. között tartotta a Fidesz-KDNP balatonfüredi kihelyezett frakcióülését, melyen Orbán Viktor is előadott.
A kihelyezett frakcióülésen elhangzott Orbán-beszéd bizonyos részleteinek megismeréséhez ugyanakkor különösebb titkosszolgálati munkára nem volt szükség – a Magyar Nemzethez még február 22-én este kiszivárogtak a szöveg egyes pontjai. A lap egész konkrétan úgy fogalmazott a Fidesz-KDNP „ellenségeivel” kapcsolatban: „A politikai szezon indítása természetesen nem maradhatott el anélkül, hogy a pártelnök megnevezte volna a Fidesz–KDNP ellenfeleit. Az elmondottak alapján három csoportot nevezett meg: a háborúpárti nemzetközi érdekcsoportokat,
amelyek a Biden-adminisztrációból, a háborúpárti brüsszeli bürokratákból és háborúpárti politikusokból állnak,
a Gyurcsány vezette dollárbaloldalt, amit Orbán Viktor szerint kilóra megvettek, és csak azt teszik, amit a megbízóik kérnek. Harmadik csoportként pedig a nemzetközi spekulánsokat nevezte meg, akik a háborús időkben haszonra akarnak szert tenni.” A lap beszámolójában egy további helyen is előkerül a Biden-adminisztráció: a Magyar Nemzet szerint Orbán Viktor azt is mondta, „meg kell védeni Magyarország függetlenségét, ami azt jelenti, hogy meg kell védeni a békepárti álláspontot a Biden-adminisztrációval és Brüsszellel szemben.”
Ha a Magyar Nemzet értesülései helytállóak, abból világos Orbán Viktor állítása és annak kontextusa is: ha Magyarország fenn kívánja tartani békepárti álláspontját, akkor a magyar ellenzéken és a spekulánsokon túl a Biden-kormányzattal mint háborúpárti erővel is szembe fogja találni magát, e tárgyban ellenfelek lesznek.
A Magyar Nemzetben megjelent írást, melyben „ellenfelekről” volt szó, az ellenzéki sajtó szinte egyöntetűen úgy értelmezte, hogy Orbán Viktor „ellenségeket” nevezett meg, s ezek közé sorolta a Biden-adminisztrációt is. A magyarországi sajtót természetesen árgus szemekkel figyelő amerikai nagykövetség jelentésébe tehát
az a – nem teljesen szilárd ténybeli talapzaton álló – „értesülés”, hogy Orbán Viktor a Biden-adminisztrációt pártja legnagyobb ellenségeinek egyikeként nevezte meg.
Így az Egyesült Államok ugyan ezer és egy helyen hallgathatott és hallgathat le magyar vezetőket – ha még olyan derék amerikai szövetségesek, mint Dél-Korea, Izrael vagy Ukrajna is ilyen sorsra jutnak, miért pont a rakoncátlan Magyarország esetében tennének kivételt –, de a Pentagon-iratokban található értesülés minden bizonnyal nem lehallgatásból származott. A magyar nagykövetség munkatársai valószínűleg csak elolvasták a Magyar Nemzet cikkét kihegyező ellenzéki sajtót, majd leadták a drótot a CIA-nak, amely értékes értesülésüket a Pentagon felé továbbította.
Nyitókép: MTI/EPA/Chris Ratcliffe